Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığımız ve Merkez Kütüphane 2017 yılı itibari ile Kongre Merkezi'nin yanındaki yeni binasına taşınmış ve burada hizmet vermektedir. Kütüphanemiz 4 adet büyük çalışma salonu, 12 adet bireysel ders çalışma odası, 6 adet grup çalışma odası, 3 adet büyük kitaplık salonu, giriş katındaki lobiden ve idari kısımdan oluşmaktadır. Giriş katta yer alan bir adet banko ile ödünç ve iade işlemeleri yapılmaktadır.

Gümüşhane Üniversitesi mensubu herkesin kullanımına açıktır.

Çalışma Saatleri

Eğitim-Öğretim Dönemi 
Hafta İçi 08:00-21:00 
Hafta Sonu 09:00-17:00 
Yaz Dönemi 08:00-17:00

Kütüphanemiz 12:00-13:00 saatlerinde açıktır.

Kütüphane kullanım kuralları kullanıcı türüne göre farklılık göstermektedir. Ayrıntılı bilgi için "Kurallar" sayfasına bakınız.

Belli bir konu hakkında kaynak ve kullanım bilgisi almak için kütüphanecilerle iletişime geçilmelidir. Kütüphane girişinde banko da görev yapan Kütüphaneciler araştırmaları yönlendirmekte, kaynakların kullanımına yardımcı olmakta ve her türlü araştırma sorusuna cevap vermektedir.Ayrıca diğer sorularınız hakkında 0456 233 10 00 - 4511 veya 4505 nolu dahili telefon numaralarından yardım alabilirsiniz.

Kütüphane web sayfasında yer alan "Katalog Tarama" linki kullanılarak taranabilir.

Telif Hakkı uygulamalarına göre bir kitabın %10'undan ya da bir derginin aynı sayısının bir makalesinden fazlası fotokopi çektirilemez.Kütüphane içerisinde sadece ödünç verilemeyen referans kaynakların fotokopisi ücreti karşılığında çekilir.

Kütüphanemiz Bilgisayar bölümünde internet erişimli masaüstü bilgisayarlar bulunmaktadır. Tüm kullanıcılar kablosuz internet hizmetine kendi şifreleri ile kişisel bilgisayarlarından erişebilirler. 

Kullanıcı adı ve şifreler için Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığına başvurmanız gerekmektedir.

İlgili Başkanlığın web sayfasında bulunan detaylı bilgilere ulaşmak için tıklayınız. 

Gümüşhane Üniversitesi mensuplarının materyal ödünç alma işlemlerinde üniversite kimlik kartlarını göstermeleri gerekir. Her kullanıcı ilk ödünç alma işleminden önce Kütüphane Yararlanma Kuralları web sayfamızdan inceleyerek bilgi almaları gerekmektedir.

Ödünç alınan kaynağın ödünç süresi, iade tarihinden önce, başka bir kullanıcı tarafından materyalin üzerine rezerv konulmamışsa ve kullanıcının cezası yoksa kütüphane otomasyon sisteminden uzatabilir. Web sayfasında yer alan “Kütüphane Hesabım ” bölümünü kullanarak kaynağın kullanım süresini en fazla 2 defa uzatabilirsiniz.Ders kitaplarının süresi uzatılamaz.

Kaynak ödünç alma ve süre uzatma işlemi için kullanıcının kendisinin üniversite kimlik kartı ile başvurması gerekir. Sadece iade işlemi başkası adına yapılabilir.

Kütüphane web sayfasında bulunan “Kütüphane Hesabım” linki tıklanır. Açılan sayfada üyelik numarası ve şifre girilerek özel oturum açılır.

Eğer bir kaynak başkası tarafından ödünç alındıysa, bu kaynağa rezerv koyulabilir. Kaynak, kütüphaneye geri getirildikten sonra, 3 gün süreyle Danışma masasında rezerv eden kullanıcı için bekletilir. Ayrıca e-mail ile bildirim yapılır.

Kullanıcı bilgileri gizli tutulmaktadır.

İadesi geciken meteryaller için günlük 0,25 kuruş para cezası uygulanır. Geç iade edilen ders kitapları için gün bazında kitap almama cezasıda uygulanır.Detaylı bilgi için “Kurallar” bölümüne bakınız.

Ödünç alınan kitabın kaybedilmesi durumunda kullanıcı kaybettiği kitabın aynısını temin etmek zorundadır.Detaylı bilgi almak için iletişim bölümündeki yollardan bize ulaşabilirsiniz.

Kütüphanelerarası ödünç alma hizmetinden sadece Gümüşhane Üniversitesi akademik ve idari personeli faydalanabilir. Web sayfamızda bulunan KİTS Talep Formu ile başvuru yapabilirsiniz.

Kaybolan veya unutulan eşyalardan kütüphane sorumlu değildir. Kütüphanede bırakılan/unutulan eşyalar Güvenliğe bırakılır.

Veritabanlarına web sayfamızada bulunan proxy ayarlarını bilgisayarınızdaki tarayıcınıza yapmanız durumunda kampüs dışında erişim sağlayabilirsiniz.Detaylı bilgi için “Proxy Ayarları” bölümüne bakınız.

Akademik personellerimiz Yayın taleplerinizi “Kütüphane Hesabım”dan özel oturumunuzu açarak, Talep formunu doldurarak yapabilirsiniz. Öğrenciler talepleri kütüphanemizden yapabiirler.

Web sayfamızda yer alan Açık erişim, Veritabanları ve Üniversite Yayınları bölümünden Abone olunan ve denemeye açılan veritabanlarındaki e-dergi, e-kitap vb. e-kaynaklara ulaşabilirsiz.Ayrıca Hiper-Kitap veri tabanına kayıtlı elektronik kaynaklara katalog tarama sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Süreli yayınlar sadece kütüphane içinde kullanılır. Kütüphane dışına çıkarılamaz.

Ödünç alınan materyalin tüm sorumluluğu kullanıcıya aittir. Kitabın sayfasının kopması, yıpratılması, üzerine sıvı dökülmesi vb. durumlarda kütüphaneci iade almama hakkına sahiptir. Bu durumda kullanıcı materyalin aynısını temin etmek zorundadır.

Kütüphane içinde, şişe su haricinde yiyecek, içecek, tütün ürünleri ve alkol tüketilemez.